INFOLINKA  >>
+420 770 165 901
9.června 2020 10:39

a omezují vysychání půdy.

Trávníky opět kvetou i v Českých Budějovicích 

Městské trávníky v Českých Budějovicích i letos krásně kvetou. Připojili jsme se k novému trendu extenzivnější péče.

Ztráta biologické rozmanitosti a klimatická změna postihují i česká města. Jednou z možností, jak těmto výzvám čelit, může být třeba změna péče o městské trávníky. V Českých Budějovicích vznikla předloni neformální skupina občanů, která si vytkla za cíl vyhledávat vhodné plochy a jednat s magistrátem o úpravách jejich sečení. První extenzivnější kvetoucí trávníky vznikly v Českých Budějovicích vloni.

Vyšší a kvetoucí trávníky plní ve městě mnoho důležitých funkcí. Za letního vedra a sucha brání nadměrnému vysoušení půdy, v létě zmírňují městské klima, zachycují prach nebo poskytují útočiště řadě živočišných druhů. Po loňských zkušenostech můžeme také říci, že spoustě lidí se ostrůvky kvetoucích trávníků i líbí,“ říká Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR věnuje lučním ekosystémům a tématu ekosystémových služeb.

Vědci i ochránci přírody stále častěji upozorňují na ztrátu biologické rozmanitosti. Jedním z velkých témat se v poslední době stává také úbytek hmyzu, např. samotářských včel nebo motýlů. K jejich ochraně přitom může přispět úplně každý.

„Právě městské nebo zahradní trávníky jsou pro podporu hmyzu ideální příležitostí. Loňské zkušenosti z budějovických trávníků potvrzují, že včely, čmeláci, motýli nebo saranče reagují na změny v péči o trávníky a velice rychle takové plochy osídlují. Vyšší a kvetoucí trávník jim poskytuje potravu nebo úkryt," vysvětluje Jiří Řehounek, který se ochranou hmyzu dlouhodobě zabývá v Calle.

Neformální skupina občanů, která prosazuje změnu péče o městské trávníky, vytvořila také Facebookový profil „Rozkvetlé trávníky v ČB“, kde jsou zveřejňovány aktuality a zajímavosti z českobudějovických trávníků.

Další informace k tématu:

Nový Facebookový profil Rozkvetlé trávníky v ČB

ebová stránka Příroda ve městě:  http://calla.cz/prirodavemeste/

Kontakty:  Mgr. Lenka Štěrbová, sterbova.lenka@centrum.cz; RNDr. Jiří Řehounek, tel. 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz

/z tiskové zprávy/

NAŠE TRÁVNÍKY PODPORUJÍ ŽIVOT HMYZU